טיפוסי מטבחים – מטבח במבנה ר

בין אם מבצעים שיפוץ מטבח ובין אם בונים בית חדש עם מטבח חדש, אחד השיקולים החשובים בבחירת המטבח, הוא ההחלטה באיזה מבנה עקרוני נתכנן את המטבח. בחירת מבנה המטבח תלויה בפרמטרים שונים, כמו גודל החלל וצורתו, הרגלי אכילה, בישול ואירוח של בני הבית, לצד היקף מקומות אחסון נדרשים.

 

אז מה מייחד מטבח בצורת ר' ולמי זה מתאים?

ייחודיות מטבח במבנה ר

מטבח במבנה ר',  נקרא גם מטבח פינתי, או מטבח בצורת L, הוא אחד מסוגי המטבחים הנפוצים בישראל. הוא מאפשר ניצול מיטבי של חלל הבית, תוך יצירת מרחב נוח וגדול יחסית לעבודה, גם כאשר החלל המקורי הוא קטן יחסית. ויחד עם זאת מאפשר פתיחות לשאר מרחבי הבית .

יחד עם זאת, חשוב להבין, כי לצורך ניצול אופטימלי וחכם של החלל, יש לתכנן היטב את צורת המטבח, לקבוע את מיקום משטחי העבודה ביחס לפתחים כמו חלונות, ביחס לחדרים אחרים בבית,(בעיקר אם זה מטבח פתוח לסלון) התחשבות במיקום של מכשירי חשמל, נקודות חשמל וכן הלאה.

צורת המטבח

מטבח פינתי בצורת ר' נפרש לאורך שני קירות, או שני סטריפים, הנפגשים בפינה. המטבח מכיל יחידות אחסון גבוהות ונמוכות, מקרר, משטח עבודה וכיור. את כל האלמנטים הללו מציבים לאורך הקירות, כדי להשאיר את מרכז החלל פתוח ופנוי לצרכים אחרים.

באופן זה ניתן ליצור זרימה נוחה של העבודה וצורת מטבח נעימה לעין.

פינה במטבח

איך מתכננים כך שניתן יהיה ליצור ניצול פינה במטבח?

מרבית האנשים מופתעים מהפתרון הנכון ביותר לניצול הפינה, בתכנון מטבח אנו רוצים להשיג שני     דברים האחד מקסימום מקום אחסון והשני הוא שהאחסון יהיה נח ונגיש לשימוש, כדי לחבר את שני הדברים בהקשר של ניצול פינה במטבח, הפתרון הטוב ביותר הוא לסגור אותה.

כן הבנתם נכון, לסגור אותה כך שהפינה במטבח לא תהיה נגישה לאחסון. הסיבה לכך היא שכדי להשמיש פינה נדרשת גישה אליה, מה שאומר שצריך לוותר על אחת החזיתות הסמוכות לפינה ברוחב מינימלי של 50 ס"מ, ונניח שוויתרנו על דרך הגישה לפינה.. מה נשים בה? מידוף קבוע?  

באופן זה כלים מוסתרים זה מאחורי זה, כדי להגיע אליהם נדרשת גמישות הגוף:) ולרוב כלים שנמצאים שם אינם בשימוש בגלל נגישות נמוכה. אז.. אולי נמקם בפינה פרזול ייחודי לפינות? אפשרי אבל גאומטרית אנו ממקמים עיגול בתוך ריבוע ז"א שאם נחשב מתמטית את שטח ההנחה על פרזול ייעודי שכזה הניצולת היא כחצי מהמרחב הנתון, שלא לדבר על כלים שנופלים לעיתים מהמתקן. 

בנוסף לכך ששימוש בפרזול פינתי הוא יקר מאוד וכן שטח הנגרות גם הוא מתומחר, בשונה מפינה סגורה בה שטח הפינה אינו מחויב בעלות.

אם כן, היות ושטח ההנחה עם השמשת הפינה זהה לשטח ההנחה של יחידת אחסון לצד הפינה ובנוסף אנו מרווחים עוד שני יתרונות האחסון הרבה יותר פרקטי ומחיר המטבח ידידותי יותר.

אם עקבתם אחרי ההיגיון התוצאה המתבקשת היא לוותר על הפינה ולהנות ממגרות לצד הפינה כדי להשיג ניצול מקסימלי לפינה במטבח.

למי מתאים מטבח פינתי?

היתרון הבולט ביותר של מטבח בצורת ר', או מטבח פינתי, הוא הניצול האופטימלי של החלל.

המבנה המיוחד לא רק מאפשר לכם ליצור מטבח שימושי בעל שטח עבודה גדול ונוח, אלא גם מפנה לכם את מרכז החלל ויוצר מרחב פתוח ונוח יותר, או משאיר לכם מספיק מקום להציב במטבח אלמנט נוסף. כך אפשר להוסיף אי, או דלפק, או פינת אוכל קטנה במטבח וגם יישאר לכם מספיק מקום למקרר, תנור, מדיח וכל השאר.

לכן, מטבח פינתי מתאים כמעט לכל סוגי הבתים, אך בעיקר מומלץ לבחור במבנה הזה, אם יש לכם חלל מוגבל במטבח ואתם רוצים לנצל אותו באופן מקסימלי.

אפשרויות גיוון במטבח פינתי

למרות צורה מוגדרת מראש, הנפוצה יחסית במטבחים ישראלים, ניתן לגוון וליצור מטבח במבנה ר', שהוא לגמרי מקורי, ייחודי ומתאים לסגנון האישי שלכם. אפשר לבחור מטבח בסגנון עיצוב לטעמכם, שמתכתב נכון עם סגנון העיצוב של הבית. אפשר לבחור את צבעי החזיתות, את גודל חללי האחסון, עיצוב מיוחד של פריטי הפרזול, הצבה של אי באמצע המטבח, או אלמנטים נוספים אחרים.

לסיכום

בחירת טיפוס המטבח שלכם תלויה בגורמים שונים, לגביהם כדאי להתייעץ עם מעצבים ואדריכלים בתחום. הצוות המקצועי של ונגה עומד לרשותכם בכל עת, כדי להתאים את המטבח לאופי, לצרכים, לטעם האישי ולמבנה המטבח שלכם. 

כדי להתחיל ליצור את מטבח החלומות שלכם עוד היום – דברו איתנו!

שיתוף ברשתות החברתיות
Call Now Button050-370-5391