טיפוסי מטבחים – מטבח במבנה ח

מטבחים בצורת ח נחשבים פחות נפוצים בישראל, בעיקר משום שהם נתפסים בתור מטבחים גדולים, שאינם מתאימים לחלל בינוני, או קטן.

יחד עם זאת, המאפיינים המיוחדים של מטבח כזה, מעניקים לו יתרונות רבים, שרק בשבילם כדאי לשקול את ההתקנה שלו – גם אצלכם בבית.

מה זה מטבח במבנה ח?

מטבח במבנה ח' הוא מטבח בעל 3 צלעות, שבמרכזן חלל פתוח (או אי).

זהו מטבח המצריך בדרך כלל חלל גדול יחסית ולכן נהוג להתקין אותו בדירות גדולות, אבל בעיצוב נכון, הוא יכול להתאים גם לחללים קטנים יותר, לספק שפע של מקום אחסון ומרחב גדול לעבודה.

לאורך 3 קירות, מציבים יחידות אחסון גבוהות, מעל משטחי עבודה רחבים, או צרים (בהתאם לגודל השטח), תנור בילד אין, כיריים ומקרר, צמודים כולם לקיר ויוצרים מראה אחיד, נעים לעין.

במרכז המטבח ניתן להציב אי, או שולחן אוכל.

הצלע הרביעית של המטבח נותרת פתוחה בדרך כלל, משמשת לכניסה ויציאה, אם כי אפשר בהחלט להציב דלפק, או קיר גם לאורך הצלע הרביעית, כדי ליצור הפרדה ברורה בין המטבח לבין שאר חלקי הבית.

מטבח כפרי

חלוקת צלעות של מטבח בצורת ח

מטבחים בצורת ח' בדרך כלל מחולקים לפי שימושים שונים:

צלע אחת של המטבח משמשת בתור משטח עבודה רחב, נוח וגדול מספיק. הצלע המקבילה (ממול), משמשת להעמדה של ארונות קיר, עם מקום למקרר. הצלע השלישית, שהיא לרוב גם קצרה יותר, משמשת לרוב בתור משטח עבודה נוסף, עם כיור, או כיריים.

אך האמת היא שאין תבנית אחידה, כי הדרך הטובה ביותר ליצור מטבח היא על ידי התאמה אישית של המטבח לצרכיהם של בני הבית.

משום כך, גם מטבח עם תבנית "קבועה" תמיד יהיה ייחודי, בזכות מאפיינים כמו גודל ומבנה החלל, צבעים, עיצובים ופרזולים, חיפויי קירות, נפח של שטחי אחסון וכן הלאה.

מעוניינים לדעת איך מתכננים  באופן המאפשר ניצול פינה במטבח? מוזמנים להרחיב קריאה במאמר הבא

למי מתאים מטבח בצורת ח?

מטבחים בצורת ח' נתפסים כמטבחים גדולים, מותאמים לחללים גדולים במיוחד, אך למעשה ניתן להתאים מטבח כזה גם לחלל קטן יחסית, בהתאם לסגנון העיצוב הנבחר ולתנאים בשטח.

במטבח קטן, אפשר להציב שתי צלעות ארוכות ורחבות, המשמשות לאחסון ומשטחי עבודה, אך להשתמש בצלע הפתוחה של המטבח, לצורך יצירת מחיצה בין המטבח לבין שאר הבית, על ידי הצבת דלפק נמוך, או ארונות מטבח נמוכים ועליהם משטח עבודה.

כך מתקבלת צלע נוספת, לצד מחיצה בין המטבח לשאר הבית ומרחב נוסף לעבודה – בלי לגרוע יותר מדי מהמרחב הפנוי.

לסיכום

עיצוב נכון של מטבח בצורת ח' יכול להתאים לכל סוג של מטבח, ליצור תנועה נוחה, מראה נקי וזרימה נכונה בין החלקים השונים, בתנאי שהוא מעוצב בהתאמה אישית לפי הצרכים, התקציב והטעם האישי של בני הבית ובהתאם לגודל החלל והמבנה שלו.

להתאמה אישית של המטבח המושלם לבית שלכם – צרו איתנו קשר!

שיתוף ברשתות החברתיות
Call Now Button050-370-5391