עיצוב מטבחים

מטבח פרובנס שמנת

אם הגעתם לכאן, ושמחים שהגעתם 🙂  יש לכם עניין בעיצוב המטבח שיהיה גם פונקציונאלי וגם יגרום לכם להתמוגג מאושר כל יום מחדש

בבחירת עיצוב מטבח יש לא מעט החלטות עיצוביות ותכנוניות שאנחנו מקבלים תוך כדי תהליך:

באיזה צבע לצבוע את ארונות המטבח, האם לשלב צבעים? איזה סגנון מטבח לבחור ואילו חזיתות להתאים, וכן החלטות נוספות שנוגעות למרחבים הגובלים עם המטבח, פינת אוכל, סלון, בחירת משטחי ריצוף, קרמיקה, גופי התאורה ועד ועוד

מטבח החלומות הוא מטבח מעוצב, פונקציונאלי ונוח, בנוי על פי טעמכם האישי ומשרה אווירה נעימה. מטבח מעוצב שמתאים בדיוק לכם ועונה על הצרכים שלכם ושל משפחתכם ומתאים לסגנון החיים שלכם ולקו העיצובי הקיים בבית.

מי לא רוצה מטבח פרקטי?

שימושיות היא עניין סובייקטיבי והיא תלויה בצרכים של בני המשפחה, חשוב להבין שלכל משפחה יש צורך שונה וחשוב לעמוד על כך בשלב תכנון המטבח.
כמה כללי אצבע לגבי שימושיות:

  • עיצוב המטבח לא מתפקד כבועה מנותקת מהבית כולו, חשוב לשלב באופן מדוייק את המטבח לבית כולו.
  • תכנון משטחי עבודה ומשטחי הנחה הם נקודה משמעותית שיש להתיחס אליה בתכנון ועיצוב המטבח, לשמור על יחס התואם לצרכים בין אחסון למשטחים פתוחים.
  • מטבח משמש אותנו לפחות ל- 15 השנים הבאות לכן החשיבה התכנונית כדאי שתהיה תואמת את מצב המשפחה בהווה אבל רצוי שהתכנון יהיה מתוך מחשבה לחיים במטבח לאורך שנים והתאמה לשינויים הצפויים והידועים כבר היום.

בחירת צבעים למטבח

שימוש מאסיבי בצבעים כהים יכול לתת תחושת הצרות של המרחב ולרוב נעדיף גוונים בהירים במטבח קטן, למרות זאת אין כאן חוקים של אסור ומותר, לאחרונה יותר ויותר זוגות בוחרים דווקא גוונים כהים למטבחים והתוצאה בתנאים מסוימים יכולה להיות מרהיבה.

ארונות מטבח

מטבח כפרי כחול

ארונות גדולים חשובים לצורך אחסון בכלל ובמטבח בפרט. אולם, ארונות גבוהים יוצרים לעיתים תחושה של עומס, גם זו נקודה עיצובית שיש לבחון אותה לפני יישום ארונות גבוהים

ארונות גבוהים מידי יהיו פחות נגישים ושימושיים ביום יום אולם כן שימושיים לבתים שומרי כשרות בהם יש צורך לאחסן כלי פסח למשל או לשימוש אחר של כלים  נדרשים בבית אך שימושיים בתדירות נמוכה.

הדרך הקלה לבדוק התאמה עיצובית ללקוח היא באמצעות הדמיה אותה אנו מפיקים במהלך השלב התכנוני של המטבח.

 

עיצוב מטבח כפרי

יש הבדל בין תכנון מטבח לעיצוב מטבח, תכנון מטבח יכול להיות זהה בכל סגנונות עיצוב המטבחים, הכוונה כאן, לבחירת מבנה המטבח, האם יהיה בצורת ח' או ר' או אולי פס ומולו אי, יש מגוון אפשרויות שנדבר עליהן כאן בהמשך, בתיכנון מטבחים אנו מתייחסים למיקום מכשירי החשמל והכיור ליצירת משולש עבודה אופטימלי וגם על מבנה ומיקום האי, כל אלה הן החלטות פונקציונאליות ונוגעות למרכיב התכנוני של המטבחים, עוד לפני שבחרנו את סגנון עיצוב המטבח.

מרגע שבחרנו את תיכנון המטבח המייטבי, זה שמתאים גם לאדריכלות של המקום וגם לבחירות וההעדפות של לקוחותנו, אנו פונים לעיצוב המטבח, כשמדברים על עיצוב, למעשה מדברים על הבגד שילבש, לעיתים קרובות התכנון משרת את העיצוב וההפך, הם הולכים יד ביד.  בעיצוב המטבח אנו בוחרים את סגנון המטבח, האם יהיה סגנון מודרני, או סגנון כפרי, ואם יהיה סגנון כפרי (כמו רוב המטבחים שייצרנו ב- 20 שנים האחרונות) איזה כפרי נבחר, מטבח כפרי מודרני המאופיין בקווים נקיים, או מטבח פרובנס, שמזכיר יותר את המטבחים של פעם, המשלב בו אלמנטים מעץ גושני, עשיר יותר בפירטי נגרות, בעל חזיתות מגוונות יותר בניראות החיצונית, על ההבדלים בין מטבחים כפריים מודרניים למטבחים בסגנון פרובנס כתבנו כאן בהרחבה.

בחירת סגנון העיצוב מתייחס גם לסגנון החזיתות שנבחר, לרוב הבחירה היא בחזיתות דגם מסגרת, וגם כאן יש אצלנו מגוון סגנונות בחירה, ניתן לראות תמונות ולקרוא על עיצוב מטבח כפרי ממש כאן

 

פינה במטבח כפרי פרובאנס
מידוף פתוח במטבח פרובנס שילובים של ברזל אבן ועץ שמאפיינים את מטבחים בסגנון פרובנס מעניקים חום ומעלים ניחוחות של פעם

 

חלונות המטבח

חלק משמעותי בעיצוב המטבח הם החלונות, מצד אחד מכניסים תאורה טבעית אופטימלית, אבל במקביל גם מצמצמים שימוש בקירות לצורך השענת ארונות גבוהים, גם כאן התכנון האדריכלי הוא חלק בלתי נפרד מתכנון המטבח וזו אחת הסיבות שאנו ממליצים להתחיל בתכנון המטבח בשלבים מאוד מוקדמים .

יש לעיתים התלבטות מה נכון יותר למקם מתחת לחלון, האם את הכיור או אולי את הכיריים,

התשובה אינה חד משמעית ותלויה גם בהעדפות של המשתמשים, וגם במבנה התכנוני הרחב של המטבח.

כיריים מתחת לחלון לא מחייב שהבית יהיה מאוורר יותר, זה תלוי בכיוון בו נמצא החלון, אם נכנס אויר, הוא מכניס איתו את ריחות הבישולים הביתה, לעומת זאת אם משב הרוח החוצה, המקום באמת מאוורר.

במיקום כיור מתחת לחלון אנו בעצם מבטלים את האפשרות למקם ארון ייבוש כלים מעל הכיור , יש משפחות שאינן מרגישות צורך בארון כזה אבל אם הרגלי העבודה הם כאלה שמחייבים ייבוש כלים עליון, הרי שעדיף למקם את הכיור מול קיר ולא מול חלון, החלטות תכנוניות ועיצוביות אנו מקבלים בפגישה מול לקוחותינו בה שואלים את השאלות הנכונות ואלה יחד עם ידע תכנוני עמוק ועתיר ניסיון מובילים לגיבוש תכניות מטבח מנצחות.

מכשירים חשמליים

תכנון מטבח למעשה מתחיל בבחירת מוצרי החשמל, מקרר תנור כיריים, כתבנו על כך בהרחבה כאן

מטבח בצורת ח מטבח שני פסים או מטבח בצורת ר באיזה מבנה מטבח לבחור?

לעיתים המבנה האדריכלי של הבית מכתיב מבנה מטבח ואין הרבה מקום ליצירתיות אבל ברוב המקרים יכולות להיות כמה אפשרויות, מטבח שני פסים, מטבח ח, או מטבח ר

המבנה שיעניק חווית שימוש אופטימלית ומקסימום מקום אחסון, ככל הנראה יהיה המבנה שבו נבחר, מה משפיע על בחירת תכנון המטבח הנכון ביותר?

התכנית האדריכלית למעשה תגלה לנו מה המבנה הנכון ביותר שבעזרתו נקבל את מקסימום מרחב לכל הפונקציות הנדרשות : מקרר, תנור, כיריים, כיור  יחד עם משטחי עבודה נוחים בגודל המתאים ובמיקום הנכון. בנוסף לאלה יש כמובן להקצות מקום למשטחי הנחה למכשירי החשמל והשתיה.

תכנון המטבח הוא פאזל שהעמדה נכונה ופיתרון מדוייק שלו יובילו לשימוש יעיל החוסך זמן ומעניק חווית שימוש מהנה. 

מטבח בצורת ח הינו מטבח המשתמש ב3 צלעות החדר באופן טבעי או ביצירת אחת הצלעות באמצעות נגרות, מטבח במבנה זה מעניק את מגוון הפונקציות במטבח, אחסון גבוה, נמוך, שטחי הנחה ושטחי עבודה. במידה וגודל החדר במידות רחבות, המטבח יאפשר גם 2 ויותר עמדות עבודה במקביל. כדי להנות ממעבר רחב ונוח מידת הרוחב המינימלית שאנו ממליצים היא 270 סמ, מידה קטנה מזו עלולה להיות צפופה מידיי במעבר ותיצור עומס עיצובי, בפרט אם עומק המקרר גדול מ-70 ס"מ זו גם הסיבה שאנו ממליצים להתחיל את תכנון המטבח בבחירת מוצרי חשמל בכלל ומקרר בפרט כתבנו על כך בהרחבה כאן
מטבח כפרי מודרני
מטבח כפרי מודרני במבנה ח פינת האוכל מחוץ למרחב ה-ח

מטבח בצורת ח עם דלפק

האם דלפק או אי יכולים להשתלב במטבח בצורת ח?

בהחלט כן, משתלבים מעולה, ההגדרה של דלפק להבדיל מאי היא שהוא נושק בדופן אחת לאחד הקירות, אי לעומת זאת מאפשר מרחב חופשי בכל היקפו, באופן טבעי אי בתוך מטבח ח יתאים יותר במידה ומדובר במטבחים גדולים יותר

מידת הרוחב המינימלית למטבח ח עם אי המומלצת היא: 440 ס"מ 

לעומת זאת מידת הרוחב המינימלית למטבח ח עם דלפק יכולה להיות: 380 ס"מ

כך או כך מטבח כפרי במבנה ח הוא מרחב עבודה, ארוח והתכנסות מזמין ונפלא בבית 

מטבח שמנת כפרי עם אי כחול
מטבח כפרי לבן במבנה ח עם אי במרכזו המיועד ל-7 סועדים
מטבח כפרי בגוון שמנת משולב עם אי ירוק
מטבח כפרי בצורת ח עם אי במרכזו

האם אני רוצה מטבח פתוח או סגור? היכן למקם את פינת האוכל? היכן למקם את ארונות המטבח?

בין אם המטבח כפרי או מודרני, רצוי לתכנן מראש את מבנה המטבח, כך שהמטבח יתאים לכם ויענה על הצרכים שלכם, שייראה תמיד נקי ומזמין.

המטבח מכיל בתוכו כמה אזורי פונקציות עיקריים:

1. איזור אחסון המזון
2. איזור אחסון הכלים
3. איזור הניקיון
4. איזור ההכנה
5. איזור הבישול והאפייה

 

לפי צורת חלוקה זו נתכנן את המטבח כך שפריטים השייכים לאותו איזור ישבו בסמיכות זה לזה והעבודה במטבח תהיה קלה ונעימה. תכנון נכון של מטבח מתחיל מבחירת המבנה המתאים עבורכם.

 

 מטבח קוי – מטבח קיר אחד

ריהוט המטבח מסודר בטור אחד לאורך קיר. למעשה, קיר אחד מהווה את המטבח. תכנון לינארי זה שייך לקטגוריה של מטבחים קלאסיים ונפוץ מאד כיום בארץ ובעולם.

לאורך קיר אחד יוצבו איזור הבישול, איזור הניקיון ואיזור האחסון.

קיר זה יכול להיות קיר עם חיפוי זכוכית, חיפוי אבן או קיר עם חלון שצופה לגינה. מבנה זה מתאים במיוחד לאנשים המחפשים פונקציונליות ופרקטיות, למטבח בעל חלל קטן , כאשר אין מקום מיותר "לבזבז".

מטבח מקביל – מטבח 2 פסים

הריהוט במטבח מסודר בשני טורים לאורך שני קירות מקבילים. עיצוב מטבח מקביל מתאים למטבח רחב יותר בעל חלל גדול יותר. מטבח זה יכול להיות מטבח סגור או מטבח פתוח, אם אחד מאזורי העבודה סגור בקיר.
מטבח מקביל הינו מטבח מאוד חסכוני במרחב ויעיל, בעל מקומות אחסון רבים.

על מנת ליצור מרחב עבודה נוח, יש להקדיש תשומת לב רבה למרחקים בין הפונקציות ולמיקומים הנכונים. ניתן להציב אי למטבח במרכז החלל רק אם המטבח מספיק גדול ורחב והדבר אינו הופך למכשול בין שני קירות המטבח.

מטבח ר

עיצוב המטבח בצורת האות ר מקנה לנו משולש עבודה טבעי בין שני הקירות המאונכים זה לזה, כאשר הרהיטים והארונות מאונכים אחד לשני נוצרת תחושה של מרווח ונוחות.

שימוש בכלל משולש הזהב הוא דרך קלה ויעילה לתכנן את המרחב במטבח. מתחו משולש דמיוני בין מרכזי הפונקציות הצמודים לכל אחד מקירות המטבח. מתחת ל-7 מטר, המטבח יהיה צפוף ולא נעים לעבודה. 7 מטרים-בינגו! תכננתם כהלכה.

מטבח פינתי מאפשר להציב פינת אוכל במרכז החדר, לרב זהו מטבח פתוח האפשר זרימה ואינטראקציה חברתית בין בני הבית.
ניתן להפוך את הפינה לחלל מעוצב ולהניח בה חפצי נוי או לחילופין לנצל באופן כמה שיותר יעיל את הפינה כאזור עבודה או כאזור אחסון.

שיתוף ברשתות החברתיות

כתיבת תגובה

שלח הודעה
1
אילו פרטים תרצו לקבל?
היי, שמחים שפניתם אלינו
מה תרצו לדעת?
Call Now Button