מטבח בצורת ח

מטבח שני פסים או מטבח בצורת ר
באיזה מבנה מטבח לבחור?

לעיתים המבנה האדריכלי של הבית מכתיב מבנה מטבח ואין הרבה מקום ליצירתיות אבל ברוב המקרים יכולות להיות כמה אפשרויות, מטבח שני פסים, מטבח ח, או מטבח ר

המבנה שיעניק חווית שימוש אופטימלית ומקסימום מקום אחסון, ככל הנראה יהיה המבנה שבו נבחר, מה משפיע על בחירת תכנון המטבח הנכון ביותר?

התכנית האדריכלית למעשה תגלה לנו מה המבנה הנכון ביותר שבעזרתו נקבל את מקסימום מרחב לכל הפונקציות הנדרשות : מקרר, תנור, כיריים, כיור  יחד עם משטחי עבודה נוחים בגודל המתאים ובמיקום הנכון. בנוסף לאלה יש כמובן להקצות מקום למשטחי הנחה למכשירי החשמל והשתיה.

תכנון המטבח הוא פאזל שהעמדה נכונה ופיתרון מדוייק שלו יובילו לשימוש יעיל החוסך זמן ומעניק חווית שימוש מהנה. 

מטבח בצורת ח

הינו מטבח המשתמש ב3 צלעות החדר באופן טבעי או ביצירת אחת הצלעות באמצעות נגרות, מטבח במבנה זה מעניק את מגוון הפונקציות במטבח, אחסון גבוה, נמוך, שטחי הנחה ושטחי עבודה. במידה וגודל החדר במידות רחבות, המטבח יאפשר גם 2 ויותר עמדות עבודה במקביל.

כדי להנות ממעבר רחב ונוח מידת הרוחב המינימלית שאנו ממליצים היא 270 סמ, מידה קטנה מזו עלולה להיות צפופה מידיי במעבר ותיצור עומס עיצובי, בפרט אם עומק המקרר גדול מ-70 ס"מ

זו גם הסיבה שאנו ממליצים להתחיל את תכנון המטבח בבחירת מוצרי חשמל בכלל ומקרר בפרט

כתבנו על כך בהרחבה כאן

מטבח כפרי מודרני
מטבח כפרי מודרני במבנה ח פינת האוכל מחוץ למרחב ה-ח

מטבח בצורת ח עם דלפק

האם דלפק או אי יכולים להשתלב במטבח בצורת ח?

בהחלט כן, משתלבים מעולה, ההגדרה של דלפק להבדיל מאי היא שהוא נושק בדופן אחת לאחד הקירות, אי לעומת זאת מאפשר מרחב חופשי בכל היקפו, באופן טבעי אי בתוך מטבח ח יתאים יותר במידה ומדובר במטבחים גדולים יותר

מידת הרוחב המינימלית למטבח ח עם אי המומלצת היא: 440 ס"מ 

לעומת זאת מידת הרוחב המינימלית למטבח ח עם דלפק יכולה להיות: 380 ס"מ

כך או כך מטבח כפרי במבנה ח הוא מרחב עבודה, ארוח והתכנסות מזמין ונפלא בבית 

מטבח שמנת כפרי עם אי כחול
מטבח כפרי לבן במבנה ח עם אי במרכזו המיועד ל-7 סועדים
מטבח כפרי בגוון שמנת משולב עם אי ירוק
מטבח כפרי בצורת ח עם אי במרכזו

האם אני רוצה מטבח פתוח או סגור? היכן למקם את פינת האוכל? היכן למקם את ארונות המטבח?

בין אם המטבח כפרי או מודרני, רצוי לתכנן מראש את מבנה המטבח, כך שהמטבח יתאים לכם ויענה על הצרכים שלכם, שייראה תמיד נקי ומזמין.

המטבח מכיל בתוכו כמה אזורי פונקציות עיקריים:

1. איזור אחסון המזון
2. איזור אחסון הכלים
3. איזור הניקיון
4. איזור ההכנה
5. איזור הבישול והאפייה

 

לפי צורת חלוקה זו נתכנן את המטבח כך שפריטים השייכים לאותו איזור ישבו בסמיכות זה לזה והעבודה במטבח תהיה קלה ונעימה. תכנון נכון של מטבח מתחיל מבחירת המבנה המתאים עבורכם.

 

 מטבח קוי – מטבח קיר אחד

ריהוט המטבח מסודר בטור אחד לאורך קיר. למעשה, קיר אחד מהווה את המטבח. תכנון לינארי זה שייך לקטגוריה של מטבחים קלאסיים ונפוץ מאד כיום בארץ ובעולם.

לאורך קיר אחד יוצבו איזור הבישול, איזור הניקיון ואיזור האחסון.

קיר זה יכול להיות קיר עם חיפוי זכוכית, חיפוי אבן או קיר עם חלון שצופה לגינה. מבנה זה מתאים במיוחד לאנשים המחפשים פונקציונליות ופרקטיות, למטבח בעל חלל קטן , כאשר אין מקום מיותר "לבזבז".

מטבח מקביל – מטבח 2 פסים

הריהוט במטבח מסודר בשני טורים לאורך שני קירות מקבילים. עיצוב מטבח מקביל מתאים למטבח רחב יותר בעל חלל גדול יותר. מטבח זה יכול להיות מטבח סגור או מטבח פתוח, אם אחד מאזורי העבודה סגור בקיר.
מטבח מקביל הינו מטבח מאוד חסכוני במרחב ויעיל, בעל מקומות אחסון רבים.

על מנת ליצור מרחב עבודה נוח, יש להקדיש תשומת לב רבה למרחקים בין הפונקציות ולמיקומים הנכונים. ניתן להציב אי למטבח במרכז החלל רק אם המטבח מספיק גדול ורחב והדבר אינו הופך למכשול בין שני קירות המטבח.

מטבח ר

עיצוב המטבח בצורת האות ר מקנה לנו משולש עבודה טבעי בין שני הקירות המאונכים זה לזה, כאשר הרהיטים והארונות מאונכים אחד לשני נוצרת תחושה של מרווח ונוחות.

שימוש בכלל משולש הזהב הוא דרך קלה ויעילה לתכנן את המרחב במטבח. מתחו משולש דמיוני בין מרכזי הפונקציות הצמודים לכל אחד מקירות המטבח. מתחת ל-7 מטר, המטבח יהיה צפוף ולא נעים לעבודה. 7 מטרים-בינגו! תכננתם כהלכה.

מטבח פינתי מאפשר להציב פינת אוכל במרכז החדר, לרב זהו מטבח פתוח האפשר זרימה ואינטראקציה חברתית בין בני הבית.
ניתן להפוך את הפינה לחלל מעוצב ולהניח בה חפצי נוי או לחילופין לנצל באופן כמה שיותר יעיל את הפינה כאזור עבודה או כאזור אחסון.

שיתוף ברשתות החברתיות

כתיבת תגובה

שלח הודעה
1
אילו פרטים תרצו לקבל?
היי, שמחים שפניתם אלינו
מה תרצו לדעת?
Call Now Button